Bezpieczna zima - Aktualności - Żyj bezpiecznie

Aktualności

Bezpieczna zima

Data publikacji 27.01.2014

Policja, GOPR oraz Radio ZET we wspólnej akcji pokazują do czego może prowadzić brawura i lekkomyślność na narciarskich stokach. Podczas zimowych ferii w beskidzkiej piątce, dzieci, młodzież i dorośli będą mogli brać udział w imprezach z cyklu Bezpieczna Zima z Radiem ZET.

Wybierając się na stok narciarski pamiętamy o wygodnych butach, grubych rękawicach i reszcie typowo narciarskiego ekwipunku. W ten sposób staramy się zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo. Niestety, nawet profesjonalny sprzęt narciarski nie zwalnia nas z myślenia i rozsądnego zachowania zarówno na stoku, jak i poza nim.

Z ostatnich dostępnych statystyk GOPR wynika, że w 2012 roku ratownicy przeprowadzili ponad 6700 akcji i interwencji związanych z narciarzami. W wypadkach tego typu ucierpiało blisko 3,5 tysiąca osób, a jedna osoba zginęła.
- Brawura, lekkomyślność, nadmierna prędkość, nie zwracanie uwagi na innych narciarzy i przecenianie swoich umiejętności - najczęstsze przyczyny urazów jednym tchem wymienia Olaf Grębowicz, naczelnik Karkonoskiej Grupy GOPR.

Wypadków w górach nie da się uniknąć, ale można zmniejszyć ich prawdopodobieństwo. Każdy miłośnik białego szaleństwa powinien mieć świadomość, że zjazd na nartach lub na desce może być niebezpieczny i w każdej chwili skończyć się urazem. Do delikatniejszych należą stłuczenia (w tym głowy, dlatego bez względu na wiek warto jeździć w kasku). Poważniejsze wypadki to skomplikowane złamania, po których rehabilitacja trwa długie miesiące. O tym, jak powinno się zachowywać na stoku mówi Dekalog Narciarski Międzynarodowej Federacji Narciarskiej.

Dowiemy się z niego m.in. jak należy wybierać tor jazdy, kto ma pierwszeństwo na stoku, gdzie i kiedy można się zatrzymywać oraz jak należy się zachować rozpoczynając zjazd po odpoczynku. Okazuje się bowiem, że wiele osób nie zwraca uwagi na innych i ruszając doprowadza do kolizji.

Od kilku lat bezpieczeństwa na stokach pilnują również policjanci. Są to funkcjonariusze wydziałów prewencji, z wysokimi umiejętnościami jazdy na nartach - często nawet z uprawnieniami instruktorskimi. W ubiegłym sezonie było ich 216. Z policyjnych statystyk wynika, że najczęściej pouczają oni narciarzy i snowboardzistów.

- Nie można nałożyć mandatu na kogoś kto zbyt szybko jedzie na nartach. Można natomiast zwrócić uwagę na niebezpieczne zachowanie i brawurową jazdę. To z reguły wystarcza i studzi temperament - mówi Mariusz Białoń, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Cieszynie.

Konsekwencje można natomiast wyciągać wobec osób, które nie przestrzegają prawa. 40 osób zapłaciło mandaty za to, że uprawiający narciarstwo i snowboarding młodociani poniżej 16 roku życia nie mieli odpowiednich kasków. 8 osób zostało ukaranych za jazdę pod wpływem alkoholu (mieli we krwi powyżej 0,5 promila alkoholu) i pod wpływem środków odurzających.  

- W zeszłym sezonie na naszym terenie był tylko jeden przypadek z pijanym narciarzem. Patrol sprowadził ze stoku tak pijanego mężczyznę, że trafił on prosto do izby wytrzeźwień - mówi Elwira Jurasz z komisariatu w Szczyrku.

Pocieszające jest to, że na polskich stokach sporadycznie dochodzi do przestępstw. W sezonie 2012/13 odnotowano kradzieże tylko 4 desek i 5 par nart.

Odpowiedniego zachowania na stokach narciarskich warto się uczyć. Najlepiej poprzez zabawę. Taka okazja będzie na przykład w czasie tegorocznych ferii zimowych w Beskidzkiej 5. W każdym z miast regionu, co tydzień w innym, organizowane będą gry i zabawy o charakterze rodzinnym z elementami edukacyjnymi wspierane przez Radio ZET. W czasie podobnych imprez pokazy umiejętności GOPR-owców, którzy jednocześnie uczą odpowiedzialnego i bezpiecznego zachowania na stoku, zawsze budzą duże zainteresowanie turystów w każdym wieku.

Dorośli, w ramach edukacyjnej walki z alkoholem na stoku prowadzonej przez policję, będą mogli popróbować swoich sił w specjalnych alkogoglach imitujących zachowanie nietrzeźwego. I duzi i mali będą też mieli okazję zapoznać się z zasadami prowadzenia rozgrzewki przed rozpoczęciem jazdy, a także obserwować testy kasków narciarskich. Nudzić więc nikt się nie powinien, nawet jak śnieg nie dopisze.

DATY WYDARZEŃ:

  • 25-26.01 Szczyrk
  • 08-09.02 Ustroń
  • 15-16.02 Brenna
  • 22-23.02 Wisła
  • 01-02.03 Istebna  

 

Radio Zet, KGP

 

Polska Policja