Nie daj się oszukać metodą " na wnuczka" - Aktualności - Żyj bezpiecznie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nie daj się oszukać metodą " na wnuczka"

Data publikacji 14.12.2012

Tylko w ciągu jednego dnia na terenie Kielc kilkakrotnie oszuści próbowali wyłudzić pieniądze metodą na tzw. wnuczka. Za każdym razem osoba dzwoniła do kobiet, w wieku od 64 do 87 lat, i podając się za członka rodziny, chciała oszukać nestorki łącznie na ponad 100 tysięcy złotych. Na szczęście w czterech przypadkach osoby wykazywały się czujnością i nie dały się oszukać. Nie uczyniła tego jednak 87-letnia kielczanka, która straciła 45 tysięcy złotych.

Wczoraj do 64-letniej kielczanki zadzwoniła nieustalona jeszcze sprawczyni i podając się za jej córkę oświadczyła, że brała udział w wypadku drogowym i potrzebuje 32 tysięcy złotych, by załatwić sprawę. Po pieniądze miał się zgłosić jej kolega. Jednak nestorka skontaktowała się telefonicznie ze swoją rodziną i oszustwo wyszło na jaw.

Również w Kielcach nieustalony sprawca w podobny sposób próbował trzykrotnie wyłudzić pieniądze w kwotach około 30 tysięcy złotych od kobiet w wieku 66-72 lata. Oszust jednak zamierzonego celu nie osiągnął, gdyż kobiety zorientowały się, że nie rozmawiają ze swoją rodziną. Rozmówca szybko się rozłączył. Niestety taką ostrożnością nie wykazała się 87-letnia kielczanka. Wczoraj w południe zadzwoniła do niej kobieta podająca się za jej wnuczkę. Rozmówczyni poinformowała nestorkę, że miała wypadek i aby załatwić sprawę i nie trafić do więzienia, musi zapłacić 45 tysięcy złotych uczestnikowi zdarzenia. Po pieniądze zgłosi się kolega, gdyż ona nie może odjechać z miejsca wypadku. Kobieta wypłaciła pieniądze z banku i przekazała w domu żądaną kwotę obcemu mężczyźnie. W ten sposób oszust wykorzystując dobroć i łatwowierność 87-latki, pozbawił ją oszczędności.

Z tych przykładów wynika, że metoda działania sprawców jest prawie zawsze taka sama. Oszust wybiera osobę i gromadzi na jej temat informacje. Następnie dzwoni i przedstawia się za członka rodziny, najczęściej wnuczka. Po nawiązaniu kontaktu umiejętnie manipuluje rozmową uzyskując cenne informacje. Przez telefon tłumaczy, że znalazł się w trudnej sytuacji życiowej, najczęściej jest to wypadek i pilnie potrzebuje pieniędzy na operację czy też pokrycie szkód. Za każdym razem prosi o duże kwoty pieniędzy, ale zadowala go każda oferowana suma. Po odbiór gotówki wysyła swojego wspólnika lub kolegę.

Oszuści działający tą metodą są bezwzględni, gdyż wykorzystują dobre serce i łatwowierność najczęściej samotnie zamieszkujących osób starszych. Przestępcy są pozbawieni skrupułów. Często, aby uniknąć takiego zagrożenia, wystarczy pamiętać o zwykłych środkach ostrożności.

Policja świętokrzyska zwraca się, więc z apelem do wszystkich osób samotnych, starszych o zachowanie szczególnej ostrożności przy wpuszczaniu do mieszkania ludzi nieznanych, którzy próbują sprzedawać coś po niskich atrakcyjnych cenach, czy też podają się za przedstawicieli różnego rodzaju instytucji bądź proponują zawarcie korzystnych umów. Pamiętajmy, że oszuści są gotowi wykorzystać różne sposoby, aby wkupić się w łaski domownika.

Oto kilka rad, jak nie paść ofiarą oszustów:
·        Nie należy wpuszczać do domu nieznanej nam osoby.
·        Sprawdź, czy dzwonił prawdziwy krewny oddzwaniając do niego lub kontaktując się z innymi członkami rodziny w tej sprawie.
·        Jeżeli obca osoba przedstawi się, jako pracownik jakiejkolwiek instytucji, powinno żądać się pokazania stosownej legitymacji. Również telefonicznie można sprawdzić, czy dana instytucja wysyłała do nas swojego pracownika.
·        Nie wolno pozostawiać nieznanej osoby samej w otwartych drzwiach. Często oszuści proszą o sprawdzenie czegoś we wnętrzu domu - korzystając z naszej nieuwagi dokonują kradzieży.
·        Nie należy wpuszczać do domu sprzedawców, którzy oferują nam zakup przedmiotów niewiadomego pochodzenia po bardzo „korzystnych” cenach.
·        Jeżeli straciliśmy na chwilę czujność i osoba, której nie znamy, znalazła się już u naszym domu, nie zdradzajmy się z informacją, gdzie przechowujemy swoje oszczędności.

Radzimy, aby zwracać szczególna uwagę na osoby, które odwiedzają nasze domy, szczególnie wówczas, kiedy są to osoby nam obce. Najlepiej nie korzystajmy z ich usług, bądź poprośmy sąsiada lub znajomego, aby był blisko nas w czasie takiej wizyty. Tylko dzięki ostrożności i przezorności możemy uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę.

W każdej sytuacji budzącej Państwa podejrzenia co do niezgodnych z prawem intencji nieznanych osób należy się kontaktować z Policją. Policjanci na pewno sprawdzą każdy taki sygnał i być może uda się złapać oszustów na gorącym uczynku.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy natychmiast informujcie Państwo Policję korzystając z numeru alarmowego 997 lub z bezpłatnego telefonu zaufania 0-800-559-975.

Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, iż nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!

(KWP w Kielcach / pt)

Polska Policja