UWAGA! Nie daj się okraść - Aktualności - Żyj bezpiecznie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

UWAGA! Nie daj się okraść

Data publikacji 12.12.2012

Przedświąteczny okres to także czas zwiększonej aktywności złodziei kieszonkowych. Złodzieje wykorzystują każdą nadarzającą się okazję. Ich łupem padają najczęściej telefony komórkowe, torebki, saszetki, portfele czy dokumenty. Niestety kradzieże te są także wynikiem nieuwagi i nieostrożności samych okradzionych.

Złodzieje działają najczęściej w autobusach miejskich, na przystankach, w centrach handlowych, pubach i wszędzie tam, gdzie jest dużo ludzi zajętych zakupami bądź spieszących do pracy. Wykorzystują chwilę nieuwagi, niezabezpieczone kieszenie i niezamknięte torebki.

Niestety często sami pokrzywdzeni pozostawiają cenne przedmioty bez nadzoru. Przykładem mogą być telefony komórkowe wyciągane z niezamkniętych plecaków i kieszeni. Ściganie sprawców jest jednak bardzo utrudnione, ponieważ całe zdarzenie trwa zaledwie kilka sekund i ofiary nie są w stanie zapamiętać żadnych istotnych szczegółów lub też nie zauważyły, że padły ofiarą złodzieja.

Zielonogórscy policjanci w trakcie minionego weekendu otrzymali kilka zgłoszeń o przestępstwach kradzieży, których wspólną cechą jest niestety brak rozwagi pokrzywdzonych. Nikt nie ma prawa nas okradać, ale ważne jest lepiej liczyć na swój zdrowy rozsądek niż na uczciwość innych.

W piątek w jednej z dyskotek w Zielonej Górze złodziej ukradł dowody osobiste pozostawione w torebce oddanej do szatni. Natomiast w pubie w Zielonej Górze nieznany sprawca ukradł telefon komórkowy pozostawiony w kieszeni kurtki również oddanej do szatni.

Także w piątek, w autobusie w Zielonej Górze złodziej ukradł z torebki pasażerki portfel z pieniędzmi, kartami bankomatowymi i dokumentami. Inny złodziej, w budynku szkoły w jednej z miejscowości powiatu ukradł z torebki pozostawionej na ławce saszetkę z pieniędzmi.

W sobotę, w szkole w Sulechowie złodziej ukradł telefon komórkowy pozostawiony przez ucznia na ławce. Natomiast w niedzielę na ul.Chopina w Zielonej Górze złodziej kieszonkowy wyciągnął telefon komórkowy z kieszeni kurtki.
 
Pamiętajmy, że złodziej może nas obserwować licząc na nieuwagę czy nieostrożność i wykorzysta każdą nadarzającą się okazję.
 
Jak uniknąć kradzieży portfela, torebki czy telefonu komórkowego:

1. Pamiętaj, żeby zawsze dokładnie zamykać torebkę czy plecak i zabezpieczyć kieszenie.

2. Staraj się nosić telefon czy portfel w miejscu trudnodostępnym lub mało widocznym dla osób trzecich, ale przy sobie np. w kieszeni koszuli, wewnętrznej kieszeni kurtki czy marynarki, w przedniej kieszeni spodni.

3. Natomiast nie wkładaj telefonu ani portfela do tylnej kieszeni spodni, torebki czy plecaka. To zachęca złodziei do kradzieży.

4. Unikaj pokazywania telefonu innym czy przeliczania pieniędzy w portfelu na ulicy czy w autobusie, pociągu - odwraca to Twoją uwagę od otoczenia i usypia czujność.

5. Jeśli musisz skorzystać z telefonu na ulicy, to staraj się to robić w miejscu, gdzie jest dużo ludzi - spowoduje to, że złodziej będzie się czuł mniej pewnie. Pamiętaj, że chowając go po rozmowie wskazujesz potencjalnemu złodziejowi, gdzie on jest.

6. Jeśli udajesz się w miejsce, gdzie torebki nie będziesz mógł mieć ciągle przy sobie, jak np. basen, siłownia, fitness klub, szpital, zabiegi rehabilitacyjne, specjalistyczne badania lekarskie, itp. ustal wcześniej czy będzie tam możliwość skorzystania ze schowka lub jest inne zabezpieczenie szatni.

7. Nie pozostawiaj swoich rzeczy bez nadzoru: w samochodzie w miejscu widocznym (sam przyciągasz włamywacza do swojego auta), na stoliku w pubie, biurku lub torebce w pracy czy w kurtce w szatni.

8. Nie pozostawiajmy otwartego mieszkania, nawet jeśli wychodzimy tylko na chwilę, zwłaszcza gdy w przedpokoju kładziemy torebki, kluczyki od samochodu czy dokumenty.

9. Pilnujmy swoich rzeczy i nie pozostawiajmy ich w przypadkowych miejscach np. telefonów na sklepowych ladach czy torebek w przymierzalniach.

 
NIGDY NIE POKAZUJMY SWOICH PIENIĘDZY OBCYM OSOBOM. Bądźmy bardzo podejrzliwi, jeżeli nieznana nam osoba żąda od nas pieniędzy, zwłaszcza w dziwnych okolicznościach.

Bezpieczne zakupy w sieci »

Dolnośląskie ostrzega - uważajmy podczas świątecznych zakupów »

(KWP w Gorzowie Wlkp. / pt)

Polska Policja