Zostań Mikołajem, daj dziecku najcenniejszy prezent - bezpieczeństwo - Aktualności - Żyj bezpiecznie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zostań Mikołajem, daj dziecku najcenniejszy prezent - bezpieczeństwo

Data publikacji 06.12.2012

6 grudnia obchodzimy Mikołajki. Z okazji tego święta, rodzice lub opiekunowie podrzucają do buta swoich dzieci prezenty. Zazwyczaj są to drobne upominki lub słodycze. W tym wyjątkowym dniu warmińsko – mazurscy policjanci postanowili sprawdzić czy rodzice, obdarowali swoje pociechy tym co najcenniejsze, czyli bezpieczeństwem. Kontrolując samochody funkcjonariusze sprawdzają czy dzieci podróżują w fotelikach. Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, którzy przestrzegają przepisów otrzymają pluszowe maskotki.

Działania realizowana są na terenie całego województwa warmińsko – mazurskiego z okazji Mikołajek. To właśnie w tym dniu obdarowywujemy dzieci prezentami.

Dbajac o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego, policjanci z Warmii i Mazur postanowili sprawdzić czy dzieci otrzymały od rodziców ten najcenniejszy prezent - bezpieczeństwo. W trakcie kontroli drogowych funkcjonariusze bacznie przyglądają się przestrzeganiu przez kierowców przepisów. Oprócz konieczności zapinania pasów,  policjanci przypominają także o ważnej i istotnej kwestii, jaką jest przewożenie dzieci w fotelikach ochronnych.

Przepisy jasno określają zasady przewozu dzieci. „W pojeździe samochodowym wyposażonym w pasy bezpieczeństwa dziecko w wieku do 12 lat, nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającym wadze i wzrostowi dziecka oraz właściwym warunkom technicznym”. Ten sam artykuł w punkcie 4 mówi o zakazie „przewożenia w foteliku ochronnym dziecka siedzącego tyłem do kierunku jazdy na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego wyposażonego w poduszkę powietrzną dla pasażera” oraz zakazuje „przewożenia, poza specjalnym fotelikiem ochronnym dziecka w wieku do 12 lat na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego”.

Od początku roku warmińsko – mazurscy policjanci ujawnili 9.337 wykroczeń dotyczących niestosowania pasów bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci w fotelikach ochronnych.

Zgodnie z taryfikatorem, kierowcom i pasażerom którzy podróżują samochodem bez pasów bezpieczeństwa grozi mandat karny w wysokości 100 zł. oraz 2 lub 4 punkty karne. Natomiast przewożenie dzieci bez fotelika ochronnego zagrożone jest 150 zł mandatem i 6 punktami.

W trakcie dzisiejszych działań policjanci wręczają kontrolowanym uczestnikom ruchu drogowego maskotki, które są symbolem ogólnopolskiej kampanii "Klub pancernika klika w fotelikach" i mają przypominać o podstawowych zasadach bezpiecznego podróżowania.

(KWP w Olsztynie / pt)

Polska Policja