"Bezpiecznie jeżdżę rowerem" - Aktualności - Żyj bezpiecznie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

"Bezpiecznie jeżdżę rowerem"

Data publikacji 23.04.2012

W trosce o bezpieczeństwo rowerzystów, Zespół Profilaktyki Społecznej Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, zorganizował akcję profilaktyczno–edukacyjną „Bezpiecznie Jeżdżę Rowerem”.

W akcji udział wzięli także policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu oraz Referatu Prewencji Kryminalnej, Nieletnich i Patologii Komisariatu Policji Poznań – Nowe Miasto. Akcja realizowana była na ścieżkach rowerowych na poznańskiej Malcie oraz w centrum miasta Poznania, a skierowana była do dzieci i młodzieży i dorosłych – rowerzystów.

Policjanci kontrolowali rowerzystów, sprawdzali prawidłowe wyposażenie rowerów. Udzielali także porad i odpowiadali na pytania dotyczące przepisów ruchu drogowego dotyczących rowerzystów.

Uczestnicy akcji brali także udział w konkursie dotyczącym bezpieczeństwa rowerzystów. Każdy, kto w trakcie akcji odwiedził policjantów z przepisowo wyposażonym rowerem i prawidłowo odpowiedział na zadane przez nich pytania, otrzymał upominek, który pozwoli mu zadbać o bezpieczeństwo.

Poznaniacy pytali policjantów, między innymi o to, kiedy rowerzysta może jeździć chodnikiem. Przypominamy, że korzystanie z chodnika przez kierującego rowerem jest dozwolone, gdy chodnik ma co najmniej 2 metry, a dozwolona prędkość na drodze jest większa niż 50 km/h i brakuje ścieżki dla rowerów. Jest to także możliwe w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych tj. gęsta mgła, śnieg, ulewa.

Policjanci w trakcie działań edukowali także rodziców - rowerzystów w zakresie prawidłowego przewozu małych dzieci. Każdy z nich otrzymał poradnik prewencyjny „Bezpieczne Dziecko”.

Pamiętajmy, aby dbać o bezpieczeństwo najmłodszych. Dziecko do lat 7 może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku. Dopuszcza się także przewóz dzieci w przyczepkach.

Dzieci w wieku 10 lat mogą zdać egzamin na kartę rowerową, a w wieku 13 lat na kartę motorowerową.

(KWP w Poznaniu / pt)
 

Polska Policja