78-latka nie dała się oszukać - Aktualności - Żyj bezpiecznie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

78-latka nie dała się oszukać

Data publikacji 19.04.2012

Wiele uczciwych ludzi staje się ofiarą oszustów. Złodzieje nie mają żadnych skrupułów. Żerują na naiwności, a często na dobroci starszych osób i okradają ich z ostatniego grosza. Są coraz bardziej bezwzględni. Ale dzięki ostrzeżeniom Policji, ofiary nie dają się tak łatwo oszukiwać, pomimo że oszuści wymyślają wciąż nowe sposoby, by zdobyć pieniądze.

Tak było w przypadku 78-letniej kielczanki, która nie dała się oszukać. W ubiegłym tygodniu nieznany mężczyzna zadzwonił do nestorki przedstawiając się jej, jako najstarszy wnuczek potrzebujący pomocy. Kobieta nie uwierzyła jednak słowom oszusta. Być może swoją czujnością uratowała oszczędności.

Na terenie wszystkich województw odnotowujemy jednak przypadki przestępstw na szkodę osób starszych. Przestępcy wchodzą do mieszkania pod różnym pretekstami, często podając się m. in. za członków rodziny, nowych sąsiadów lub pracowników administracji.

Oszuści wykorzystując naiwność i łatwowierność osób starszych, najczęściej mieszkających samotnie, często grając na ich uczuciach, dokonują kradzieży pieniędzy lub wartościowych przedmiotów. Podają się za znachorów, znajomych członków rodziny, udają listonoszy, gazowników, roznoszą ulotki lub oferują do sprzedaży atrakcyjne cenowo towary.

Oto kilka przykładów działania sprawców:

- metoda „na wnuczka” - sprawcy najczęściej dzwonią na telefon domowy podszywając się pod członków rodziny np. wnuka, siostrzeńca i proszą o pilne pożyczenie gotówki. Podając często jakiś błahy powód tłumaczą, że nie mogą odebrać pieniędzy osobiście i wyślą po nie znajomego, ze wskazaniem dokładnego opisu osoby. Po niedługim czasie, do domu ofiary przychodzi ów znajomy, który w imieniu rzekomego członka rodziny, odbiera pieniądze

- metoda „na doręczyciela” lub „inkasenta” - sprawcy podszywają się pod przedstawicieli różnych instytucji np. administracji, opieki społecznej lub występują w charakterze akwizytorów. Po wejściu do mieszkania wykorzystują nieuwagę domownika - przeszukują i kradną pieniądze lub inne wartościowe przedmioty.

- metoda „na domokrążcę” - sprawcy oferują możliwość zakupu różnych towarów (np. sprzętu AGD, telefonii cyfrowej) za wyjątkowo atrakcyjną cenę. Jednocześnie proponują podpisanie umowy przedwstępnej na wykonanie usługi. Po podpisaniu okazuje się, że za towar należy zapłacić znacznie więcej niż po cenie proponowanej na początku.

- oszustwa dokonywane przez osoby innej narodowości – osoby te oferują do sprzedaży różnego rodzaju towary, wykorzystując nieuwagę osoby starszej czy samotnie mieszkającej dokonują kradzieży przedmiotów wartościowych i pieniędzy.

Dlatego pamiętajmy!

- nie wpuszczajmy i nie zapraszajmy do domu osób nieznanych i przypadkowo poznanych,
- będąc w domu i wychodząc z niego zamykajmy drzwi na zamki,
- zanim otworzymy drzwi, sprawdźmy przez wizjer lub okno, kto za nimi stoi, czy jest to osoba nam znana,
- w przypadku osób podających się za pracownika instytucji, żądajmy pokazania legitymacji lub identyfikatora,
- jeśli musimy wpuścić do mieszkania osobę obcą, nie zostawiajmy jej ani na chwilę samej,
- nie przechowujmy w mieszkaniu dużych ilości pieniędzy i przedmiotów wartościowych, przetrzymujmy je w banku, drobne kwoty trzymajmy w różnych miejscach, znanych tylko nam,
- nie informujmy nikogo kiedy pobieramy rentę czy emeryturę i w jakiej kwocie,
- jeżeli musimy podpisać jakąś umowę to sprawdzajmy wiarygodność osoby, zadzwońmy do danej instytucji lub powiedzcie, że zgłosicie się osobiście,
- przed podjęciem decyzji co do przekazania pieniędzy, sami skontaktujmy się z osobą, za którą podaje się telefoniczny rozmówca.

Radzimy, aby zwracać szczególną uwagę na osoby, które odwiedzają nasze domy, szczególnie wówczas, kiedy są to osoby nam obce. Najlepiej nie korzystajmy z ich usług, bądź poprośmy sąsiada lub znajomego, aby był blisko nas, w czasie takiej wizyty. Tylko dzięki ostrożności i przezorności możemy uniknąć nieprzyjemnych zdarzeń.

Apelujemy również do bliskich osób starszych - zadbajcie Państwo o bezpieczeństwo seniorów. Powiedzcie im o zagrożeniach, uczulcie na opisywane przestępcze techniki, z których korzystają oszuści. Porozmawiajcie ze swoimi rodzicami bądź dziadkami o czyhających na nich zagrożeniach ze strony takich osób. Wpłyńcie Państwo na osoby starsze, by kontaktowały się z Wami i pytały o radę. W każdej sytuacji, budzącej Państwa podejrzenia, co do niezgodnych z prawem intencji, nieznanych osób, należy się kontaktować z Policją. Policjanci na pewno sprawdzą każdy taki sygnał i być może uda się złapać oszustów na gorącym uczynku.

O wszystkich próbach wyłudzenia pieniędzy, natychmiast informujcie Państwo Policję korzystając z numeru alarmowego 997 lub 112.

Pamiętajmy, że tylko nasza ostrożność, czujność i dystans do przekazywanych informacji spowodują, iż nie staniemy się kolejną ofiarą oszustwa!

(KWP w Kielcach / pt)
 

Polska Policja