Bezpieczny wypoczynek Twojego dziecka - Aktualności - Żyj bezpiecznie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Bezpieczny wypoczynek Twojego dziecka

Data publikacji 01.08.2011

Zapewnienie dzieciom bezpieczeństwa na koloniach jest najważniejszym wymogiem, stawianym organizatorom przez rodziców. Brak wyobraźni i nadzoru oraz niedopatrzenia organizacyjne mogą być przyczyną poważnych wypadków, dlatego Policja prowadzi działania w celu zmniejszenia tego ryzyka i apeluje, by rozmawiać z dziećmi na temat tego, co może ich spotkać na wczasach.

W miesiącach letnich Policjanci sprawdzają stan techniczny autokarów, którymi przewożone są wyjeżdżające na wakacje dzieci. Podczas takich kontroli bierze się pod uwagę trzeźwość kierowców, a także stan techniczny pojazdu. Jeżeli rodzice mają wątpliwości odnośnie tych kwestii, powinni zgłosić to Policji.

Nie wolno też zapominać o nieustannym uświadamianiu dzieciom zagrożeń, które mogą je spotkać na wakacyjnym wyjeździe. Dobrze zwrócić ich uwagę na to, by przestrzegały regulaminu kolonijnego, nie oddalały się z miejsca wypoczynku bez wiedzy opiekunów i wypełniały ich polecenia, informując zarazem o wszelkich potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach, jakie zaobserwowały. Dzieci powinny wiedzieć, jakie zagrożenia łączą się z takimi używkami jak narkotyki, alkohol i papierosy, gdyż często wakacyjne wyjazdy są pierwszą okazją do kontaktu z nimi. Należy uczulić je na to, by nigdy nie pozwalały się nimi częstować, ani nie przyjmowały prezentów od obcych. Dzieci muszą również wiedzieć, od kogo mogą uzyskać pomoc podczas wypoczynku i znać zarówno numer telefonu rodziców bądź opiekunów, jak i numery alarmowe.

To, co może się dzieciom przydarzyć unaoczniają doniesienia medialne o wypadkach na koloniach w ubiegłym miesiącu. Wypoczywający na koloniach na Mazurach 12-letni chłopiec chciał odwiedzić kolegów z pokoju obok. Postanowił, że przejdzie po stykających się ze sobą balkonach, co doprowadziło do tragedii. Stracił równowagę i spadł z wysokości 7 metrów na betonową przybudówkę kotłowni. W ciężkim stanie, z ranami głowy i kręgosłupa, znalazł się w olsztyńskim szpitalu.

Na warsztatach teatralnych w województwie dolnośląskim zginęła 5-letnia dziewczynka, przygnieciona przez olbrzymi, drewniany kloc, do którego przymocowany był hamak. Media ustaliły, że wypoczynek dzieci nie był zgłoszony w Kuratorium Oświaty.

Na koloniach w Zwierzyńcu w województwie lubelskim dziećmi zajmował się mężczyzna, u którego wykryto ponad 3 promile alkoholu w organizmie. Nie doszło do wypadku być może dzięki interwencji rodzica, który poinformował Policję o tej sytuacji.

Aby w jak największym możliwym stopniu zapobiegać wypadkom, rodzic powinien ze swojej strony sprawdzić kompetencje organizatora i warunki wypoczynku, które oferuje. Nadzorem nad wypoczynkiem zajmują się kuratoria oświaty. Każdy organizator ma obowiązek zgłoszenia wyjazdu, w którym uczestniczą dzieci. Dane te rejestrowane są w bazie, dostępnej pod adresem http://wypoczynek.men.gov.pl/. Mają umożliwiać sprawdzenie wiarygodności organizatora, a w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w organizacji wypoczynku, być podstawą do zgłoszenia uwag do kuratora oświaty, Policji lub innych służb. Sanepid i Kuratorium Oświaty będą prowadzić kontrole do końca wakacji. Rodzice mają w każdej chwili możliwość złożenia skargi na organizację wypoczynku – wówczas mogą liczyć na natychmiastową reakcję kontrolerów.

Warto sprawdzić, czy organizator zapewnia opiekę medyczną, poprosić go o udzielenie informacji na temat zakwaterowania i wyżywienia, programu zajęć, opieki medycznej i przygotowania pedagogicznego kadry. Jeśli to możliwe, najlepiej samemu przekonać się o warunkach, w jakich wypoczywają dzieci, poprzez odwiedzenie ich na wyjeździe.

Ministerstwo edukacji narodowej stworzyło poradnik bezpiecznego wypoczynku, który dostępny jest na stronie http://wypoczynek.men.gov.pl/images/stories/poradnik_bezpiecznego_wypoczynku.pdf. Jest on kierowany zarówno do rodziców, jak i do organizatorów i zawiera szereg praktycznych wskazówek, które mogą okazać się pomocne przy dbaniu o bezpieczeństwo dzieci.

Paweł Zuń

Polska Policja