Kilka rad przed majowym weekendem - Aktualności - Żyj bezpiecznie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Kilka rad przed majowym weekendem

Data publikacji 29.04.2011

Rozpoczyna się kolejny długi majowy weekend. O bezpieczeństwo podróżujących i odpoczywających na „majówkach” osób zadbają policjanci. Pamiętajmy jednak, że w głównej mierze to od nas samych zależy, czy z krótkiego letniego wypoczynku wrócimy w dobrym nastroju.

Aby te wolne od codziennych obowiązków dni minęły bez stresu i negatywnych konsekwencji po raz kolejny przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

Dobrze jest przed podróżą zaplanować trasę przejazdu. Czas wyjazdu i powrotu najlepiej dostosować tak, by uniknąć korków przy wyjeździe i powrocie do miasta. Przed wyjazdem dobrze jest sprawdzić dokumenty (prawo jazdy, dowód rejestracyjny, ubezpieczenie pojazdu) i upewnić się czy ważna jest polisa ubezpieczeniowa, czy nie zbliża się termin badania technicznego pojazdu. Ponadto należy sprawdzić aktualny stan techniczny i wyposażenie pojazdu, w tym sprawność i działanie hamulców, sprawność instalacji elektrycznej, zwłaszcza działanie wszystkich świateł. Powinniśmy być pewni, że w bagażniku znajduje się trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka pierwszej pomocy i koło zapasowe.

W podróż wyruszamy oczywiście wypoczęci, trzeźwi i zrelaksowani. Przed samą jazdą należy pamiętać o zapięciu pasów bezpieczeństwa i zobowiązaniu do tego pozostałych podróżujących. Dzieci do lat 12, nieprzekraczające 150 cm wzrostu należy umieścić w foteliku ochronnym lub innym, służącym do tego celu urządzeniu. W czasie podróży nie należy się spieszyć. Lepiej jechać z prędkością bezpieczną, przestrzegać nakazów i zakazów wynikających ze znaków, sygnałów drogowych i poleceń uprawnionych osób.

Wskazane byłoby zachować kulturę w czasie jazdy. Pamiętajmy, że w okolicy miejsc z ograniczeniami prędkości mogą na nierozważnych i spieszących się oczekiwać policjanci lub fotoradary. Ponadto kierowca przekraczający dozwoloną prędkość może się spodziewać nieoznakowanego radiowozu z zamontowanym wideorejestratorem. Na kasecie zapisane zostanie nie tylko przekroczenie dozwolonej prędkości, ale i inne naruszenia jak wyprzedzanie na podwójnej lub pojedynczej linii ciągłej, wyprzedzanie na „trzeciego”, zajeżdżanie drogi, wymuszenie pierwszeństwa przejazdu, niesygnalizowanie zamiaru zmiany pasa ruchu, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na pasach, ostrzeganie innych kierowców światłami o miejscu kontroli itp.
Kilkuminutowe nagranie naszej brawurowej jazdy może mieć dla nas duże konsekwencje, zwłaszcza finansowe. Mandat karny może wynieść nawet 1.000 złotych. Dotkliwą karą dla kierowców są także punkty karne.

Kiedy już szczęśliwie dojedziemy, wybierzmy odpowiednie miejsce do parkowania. Pamiętajmy o dokładnym zamknięciu szyb, drzwi i bagażnika oraz o zabraniu z wnętrza pojazdu wartościowych rzeczy. Najlepiej jest usunąć wszystkie rzeczy osobiste - zabrać ze sobą lub włożyć je do bagażnika. Nie zapominajmy o zabezpieczeniu radia, po to, aby swoim wyglądem nie kusiło złodziei.

 

Domy i mieszkania także należy odpowiednio zabezpieczyć. Warto poprosić zaufanych sąsiadów, aby podczas naszej nieobecności zwracali uwagę na nasz dobytek.

 

Co prawda do wakacji pozostało jeszcze kilka miesięcy to coraz cieplejsze majowe dni już zachęcają do wypoczynku nad wodą. Niestety, zwykle nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak powinien wyglądać taki wypoczynek. Wypadkom nad wodą sprzyja wysoka temperatura, brawura, alkohol i brak opieki nad dziećmi.

Wypoczynek nie zmieni się w tragedię, jeśli będziemy przestrzegać kilku prostych zasad:

1. Powinniśmy się kąpać tylko w miejscach strzeżonych i pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody w miejscach zabronionych,

2. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych,

3. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody zabezpieczmy je w specjalne rękawki,

4. Pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po wypiciu alkoholu,

5. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego,

6. Skaczmy "na główkę" tylko na basenach. Dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni,

7. Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.

 

Dzięki zastosowaniu się do tych drobnych rad w praktyce możemy uniknąć wielu przykrych niespodzianek w czasie podróży i wypoczynku. 

Polska Policja