Nie bądźmy obojętni wobec osób bezdomnych - Aktualności - Żyj bezpiecznie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Nie bądźmy obojętni wobec osób bezdomnych

Data publikacji 01.12.2010

Zima ta często niskie temperatury oraz mroźny wiatr. Te trudne warunki atmosferyczne mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia osób bezdomnych, w podeszłym wieku czy samotnych. Dlatego też policjanci patrolujący ulice miast zwracają szczególną uwagę na miejsca, gdzie takie osoby mogą przebywać. Przekonują je do przyjęcia pomocy i skorzystania z możliwości noclegu w specjalnych placówkach znajdujących się w całej Polsce. My również nie bądźmy obojętni. Czasami wystarczy jeden telefon, aby uratować komuś życie. Wszystkie zgłoszenia można kierować pod alarmowe numery Policji 997 lub 112.

Trudne warunki atmosferyczne podczas zimy mogą stanowić zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i dla życia osób bezdomnych, w podeszłym wieku czy też samotnych. To właśnie te osoby mogą być najbardziej narażone na wyziębienie organizmu, a co za tym idzie na śmierć. Podobne zagrożenia dotyczą również osób będących pod wpływem alkoholu bądź też innych podobnie działających środków. Dlatego też, jak w poprzednich latach, policjanci patrolujący ulice miast kontrolują dworce, klatki schodowe, opuszczone budynki czy altanki na działkach ogrodowych czyli wszystkie te miejsca, gdzie bezdomni mogą się próbować chronić przed zimnym wiatrem i mrozem. Policjanci w każdym przypadku napotkania takich osób proponują im schronienie w specjalnych placówkach.

Mimo iż policjanci, patrolujący ulice miast, informują napotkane osoby bezdomne oraz potrzebujące pomocy o wolnych miejscach noclegowych w ogrzewalniach może zdarzyć się niestety również tak, że nie uda im się dotrzeć do wszystkich potrzebujących. Dlatego też zwracamy się do wszystkich osób z prośbą o reagowanie na to, co dzieje się wokół Państwa. Prosimy o zainteresowanie się losem sąsiadów bądź innych znanych osób, które są niepełnosprawne, samotne bądź w podeszłym wieku i wymagają pomocy. Jeśli nie będziecie Państwo mogli im pomóc osobiście poinformujcie o nich Ośrodek Pomocy Społecznej bądź Policję. Nie przechodźcie obojętnie również obok osób nietrzeźwych, a szczególnie tych znajdujących się pod znacznym działaniem alkoholu.

Państwa telefon na Policję informujący o takich osobach może uratować je przed wychłodzeniem i przed zamarznięciem. Noc spędzona o tej porze roku wolnym powietrzu przy dodatkowym osłabieniu organizmu może się skończyć tragicznie.

Wszystkie zgłoszenia można kierować pod alarmowe numery Policji 997 lub 112.

Statystyka zgonów z powodu wychłodzenia

Nie bądźmy obojętni
 

Polska Policja