Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego - Aktualności - Żyj bezpiecznie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego

Data publikacji 25.05.2010

Każdego roku wpływają do Policji w Warszawie i okolicznych powiatach zawiadomienia o zaginięciach kilkuset dzieci. Najczęściej są to ucieczki z domu, zakładów poprawczych, w przypadków starszych – ucieczka spowodowana bywa chęcią zmiany, odcięcia się od rodziny, przeszłości i nieraz kończy się na wyjeździe za granicę. Od lat policjanci stołecznej Policji wspólnie z ITAKĄ prowadzą wspólne poszukiwania. W większości przypadków zaginione dzieci, na szczęście, odnajdują się ku radości rodziców i opiekunów.

Od kilku lat stołeczna Policja stale współpracuje z Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych ITAKA. Każde zawiadomienie o zaginięciu to natychmiastowa reakcja służb. Informacja trafia do wszystkich jednostek Policji w kraju. Za zgodą osób najbliższych publikowany jest w mediach komunikat z wizerunkiem zaginionego. Funkcjonariusze sprawdzają wszystkie miejsca, w których zaginieni mogą przebywać.

Wśród zaginionych zdarzają się zgłoszenia o zaginięciu dziecka. Dla rodziny czy opiekunów nie ma nic bardziej tragicznego. Brak wiedzy o tym, co dzieje się z ich bezbronnym dzieckiem jest paraliżujące. Na szczęście osoby te mogą natychmiast liczyć na pomoc policjantów i pracowników ITAKI. Błyskawiczne działania funkcjonariuszy różnych pionów oraz wsparcie psychologiczne – bez tego trudno byłoby przetrwać rodzinie dziecka.

W ramach tegorocznych obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego obchodzonego pod hasłem „Dzieci nie są niewidzialne – zauważ dziecko zanim zaginie” policjanci i pracownicy ITAKI apelują o wrażliwość społeczną na los dzieci pozostawionych bez opieki, wskazywać też będą instrumenty, jakie mogą zastosować obywatele. Przypominają o całodobowym bezpłatnym telefonie w sprawie dziecka zaginionego. Telefon 116 000 skierowany jest do rodziców i opiekunów, którym zaginęło dziecko, do zaginionych dzieci oraz do wszystkich osób, które mogą pomóc w ich odnalezieniu. Przy telefonie pracują specjaliści ITAKI. Poszukują zaginionych dzieci: zbierają i analizują sygnały od informatorów, weryfikują je i przekazują Policji. Razem z Policją włączają w poszukiwania media, inne organizacje pozarządowe i służby w kraju i na całym świecie. Psycholodzy przy telefonie 116 000 wspierają rodziny zaginionych dzieci o każdej porze dnia i nocy, 7 dni w tygodniu.

Każdego roku w naszym kraju mamy do czynienia z zaginięciem 3 500 dzieci. Tylko w Warszawie i okolicznych powiatach w ubiegłym roku i w pierwszym kwartale tego roku policjanci przyjęli zawiadomienia o zaginięciu 476 dzieci (w 2009 r. – 390 dzieci, a w I kw. 2010 r. – 86 dzieci). Najwięcej dotyczyło zaginięcia dzieci w wieku od 14 do 17 lat, a najmniej do 11 lat.

(Źródło: KSP)

Polska Policja