Zobacz, pamiętaj, reaguj! - Aktualności - Żyj bezpiecznie

Aktualności

Strona znajduje się w archiwum.

Zobacz, pamiętaj, reaguj!

Data publikacji 25.02.2010

"Potrzebujesz pomocy? - Zadzwoń!" - propagowanie takiego zachowania wśród najmłodszych przyświeca rozpoczynającej się akcji zachodniopomorskich policjantów. Dzisiaj pierwsze magnesy z informacjami o numerach alarmowych trafiły do uczniów klas 1-3 Szkoły Podstawowej nr 63 w Szczecinie oraz do innych w całym województwie.

Policjanci, funkcjonariusze Straży Pożarnej, operatorzy Pogotowia Ratunkowego 24 godziny na dobę odbierają telefony alarmowe. Praktycznie w każdym przypadku chodzi o wezwanie do sytuacji, gdzie może być zagrożone czyjeś zdrowie lub życie. Czasem zdarza się, że odbierający takie zgłoszenie słyszy w słuchawce głos dziecka, które zawiadamia o niebezpieczeństwie. O takich sytuacjach z terenu Polski niejednokrotnie słyszeliśmy w przekazach medialnych. Z naszego regionu warto przypomnieć chociażby ostatni przykład bohaterskiego 13-latka z Pucic, który dzwoniąc do Straży Pożarnej uratował swoją rodzinę przed zaczadzeniem. Dużą roztropnością wykazało się także w połowie stycznia br. rodzeństwo 11 i 13-latków ze Szczecina, które telefonicznie zawiadomiło ojca o obecności włamywacza w ich domu. To w konsekwencji doprowadziło do jego zatrzymania przez policjantów na gorącym uczynku.

Policyjni specjaliści ds. nieletnich przy każdym spotkaniu z dziećmi powtarzają im podstawową wiedzę jak się zachować w sytuacjach zagrożenia. Numery telefonów alarmowych: 999, 998, 997 i 112 oraz nazwy przyporządkowanych im służb najmłodsi często znają lepiej niż niejeden dorosły. Aby taką edukację uatrakcyjnić i pozostawić w pamięci na dłużej, policjanci w naszym województwie przy okazji wizyt w szkołach podstawowych rozdawać będą w klasach 1-3 magnesy z informacjami o numerach alarmowych oraz trzema podstawowymi pytaniami zadawanymi przy zgłoszeniach: jak się nazywasz?, gdzie mieszkasz? oraz co się stało? Wszystko po to, aby w razie konieczności, kiedy będzie to niezbędne dziecko wiedziało jak reagować na zagrożenie. Taki magnes można umieścić chociażby na lodówce i mieć zawsze na oku.

64 tysiące magnesów zostało przekazanych zachodniopomorskim policjantom przez fundację „Razem Bezpieczniej”.

Dzisiaj pierwsze magnesy trafiły do uczniów SP nr 63 w Szczecinie podczas lekcji bezpieczeństwa prowadzonej przez policjantów Wydziału Komunikacji Społecznej KWP w Szczecinie. Poprzez funkcjonariuszy z komend powiatowych trafiają one także do najmłodszych w całym regionie.

(Źródło: KWP Szczecin)

Polska Policja