Święto profilaktyki na Mazowszu – I Zlot WiP - Aktualności - Żyj bezpiecznie

Aktualności

Święto profilaktyki na Mazowszu – I Zlot WiP

Data publikacji 21.05.2018

Fantastyczna atmosfera, przyjacielskie relacje oraz ogrom pozytywnej energii i serdecznych uśmiechów. W taki właśnie sposób można podsumować I Zlot Wychowania i Profilaktyki, który w weekend odbył się w Wyszkowie. W największej tegorocznej akcji edukacyjno-profilaktycznej na Mazowszu udział wzięło blisko pół tysiąca osób. Przesłaniem wydarzenia było utrwalenie wśród młodzieży przekonania, że najważniejsze jest bezpieczeństwo.

Zlot WiP został zorganizowany z myślą o wszystkich, którzy poprzez twórczą profilaktykę chcą przeciwdziałać zjawiskom patologii społecznej. To wydarzenie było głosem młodzieży w profilaktyce uzależnień. Głównym celem przedsięwzięcia było stworzenie społeczności kreującej wśród rówieśników modę na życie wolne od uzależnień i przemocy. Promowano także zmniejszenie zjawiska uzależnień wśród młodzieży szkolnej poprzez kształtowanie aktywnych i asertywnych postaw.

Organizatorem profilaktycznej akcji była Gmina Wyszków wspólnie z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej i Komendą Powiatową Policji w Wyszkowie

Profilaktyka dla młodych tworzona przez młodych okazuje się niezwykle skuteczna. W sobotę w Hali Wyszkowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji spotkała się młodzież z Mazowsza i Wielkopolski by rozmawiać o sprawach trudnych, jednocześnie pokazując, że profilaktyka nie musi być nudna. Do Wyszkowa przyjechało blisko pół tysiąca osób. Młodzież wzięła udział w 12 warsztatach teatralnych, wokalnych, tanecznych, plastycznych, radiowych i wielu innych prowadzonych przez zawodowych instruktorów z RPA, Brazylii, Słowacji i Polski. Nie zapomniano również o nauczycielach i opiekunach młodzieży, dla których przeprowadzono specjalistyczne zajęcia z zakresu psychologii młodzieży.

Zanim jednak zabrzmiały pierwsze akordy, już w piątek do późnych godzin nocnych pracowała grupa sztabowa by dopiąć każdy szczegół na ostatni guzik. Efekty pracy organizatorów było widać w sobotę. Przed tym jak uczestnicy udali się na wybrane przez siebie warsztaty nie mogło obejść się bez animacji społecznościowych, w tym m.in. „wygłupiaczka”, „czekolady” i belgijki. Program tegorocznego zlotu obejmował wiele atrakcji zaczynając od występu Wyszkowskiego Teatru Tańca oraz wzruszającego koncertu Jarosława Chojnackiego.

 

W uroczystym otwarciu oraz Gali finałowej I Zlotu Wychowania i Profilaktyki uczestniczyli m.in.:

- Grzegorz Nowosielski – Burmistrz Wyszkowa,

- insp. Marek Świszcz – I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu,

- Adam Mróz- Wicestarosta Powiatu Wyszkowskiego,

- Artur Pozorek –p.o Dyrektora Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej,

- insp. Michał Toporkiewicz – Komendant Powiatowy Policji w Wyszkowie,

- podinsp. Witold Krawczyk – Naczelnik Wydziału Prewencji KWP zs. w Radomiu.

„W wychowaniu najważniejsze jest to, żeby stawać się coraz bardziej człowiekiem. Nie można być człowiekiem zażywając środki i stosując przemoc. Podczas Zlotu WiP w Wyszkowie jest tak dużo pięknej i pozytywnej energii, że jestem naładowany na kolejne miesiące.” – skierował słowa do młodzieży insp. Marek Świszcz, I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu.

„Od samego wejścia poczułem tą niesamowitą energię, od was droga młodzieży. To jest coś wspaniałego. To jest niesamowite, że w ciągu jednego dnia przygotowaliście tyle przepięknych prezentacji. To świadczy jak bardzo jesteście zdolni i kreatywni, a także jak wspaniałych mieliście trenerów. Życzę Wam wszystkiego dobrego.” – podsumował Galę Burmistrz Wyszkowa, Grzegorz Nowosielski.

Puentą wydarzenia były piękne słowa wypowiedziane przez młodego uczestnika wydarzenia: „Kiedy jest pasja, kiedy są zainteresowania i przyjaciele to nie ma czasu myślenia o narkotykach, dopalaczach i alkoholu. Wartością dla siebie jesteśmy My - ludzie. Mam nadzieję, że takie wydarzenia jak to, będą odbywać się w Wyszkowie cyklicznie, ponieważ mam naładowane akumulatory pozytywną energią na najbliższy czas.”

Równolegle w trakcie trwania I Zlotu WiP odbywało się szkolenie dla mazowieckich policjantów zajmujących się problematyką profilaktyki społecznej i nieletnich. Panele zostały poprowadzone przez specjalistów z zakresu terapii uzależnień oraz psychologii.

I Zlot Wychowania i Profilaktyki w Wyszkowie wpisuje się bezpośrednio akcję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, „Kreci Mnie Bezpieczeństwo … przez cały rok szkolny”.

 

Autor: podkom. Damian Wroczyński/AC

Polska Policja