Policjanci opowiadali o cyberprzemocy - Aktualności - Żyj bezpiecznie

Aktualności

Policjanci opowiadali o cyberprzemocy

Data publikacji 30.03.2018

Uczniowie Szkoły Podstawowej Nr 2 w Kostrzynie nad Odrą wcielili się w rolę dziennikarzy i odwiedzili policjantów by przeprowadzić z nimi wywiad na temat zjawiska cyberprzemocy. Wskazówki oraz cenne informacje dotyczące form agresji elektronicznej oraz związanych z nią faktów i mitów opublikowano na łamach szkolnej gazetki.

Policjanci prewencji oraz dzielnicowi realizujący programy profilaktyczne skierowane do dzieci i młodzieży cyklicznie odwiedzają placówki oświatowe, by przypominać najmłodszym o tym, w jaki sposób mogą uniknąć wielu zagrożeń. Podczas jednego z takich spotkań w Szkole Podstawowej Nr 2 w Kostrzynie nad Odrą uczniowie zaproponowali by tematowi cyberprzemocy poświęcić miejsce w gazetce szkolnej. O udzielenie odpowiedzi na trudne pytania dotyczące bardzo szybko rozwijającego się zagrożenia poprosili funkcjonariuszy ds. nieletnich kostrzyńskiego Komisariatu Policji.

Młodzi adepci dziennikarstwa zadawali pytania st. asp. Annie Suroń oraz asp. Piotrowi Piaseckiemu z Zespołu ds. Wykroczeń, organizacji Służby, Patologii i Nieletnich Referatu Prewencji. Uczniów ciekawiło między innymi to, w jaki sposób można ustrzec się przed kłopotami i zagrożeniami, jakie ze sobą niesie Internet, a także jaki wpływ na otoczenie ma tzw. hejt. Policjanci radzili, co zrobić w przypadku gdy staliśmy się ofiarami agresji elektronicznej, a także kiedy powinien niepokoić nas kontakt nawiązany z inną osobą w Internecie. Odpowiadali także na pytania o odpowiedzialność karną za dopuszczenie się takich form agresji jak prześladowanie, zastraszanie, nękanie lub wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu, SMS-a, wiadomości e-mail, witryn internetowych czy portali społecznościowych. Przypominali, że w Internecie nikt nie jest anonimowy, a wirtualne znajomości nie zawsze są nawiązywane w przyjaznych zamiarach.

 

Źródło: sierż. Magdalena Zguczyńska
Wydział Prewencji
KMP w Gorzowie Wlkp.