Dzielnicowi i młodzież rozmawiali o cyberprzemocy - Aktualności - Żyj bezpiecznie

Aktualności

Dzielnicowi i młodzież rozmawiali o cyberprzemocy

Data publikacji 14.03.2018

Dzielnicowi z żarskiej komendy podczas spotkań z młodzieżą rozmawiają na temat zagrożeń wynikających z nierozważnego korzystania z serwisów społecznościowych. Policjanci mówią także o tzw. ,,netykiecie” czyli swoistej etykiecie obowiązującej w sieci.

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj funkcjonowanie bez Internetu. Większość młodych osób posiada telefon z szybkim dostępem do „sieci” i jest aktywna na różnych portalach społecznościowych, czy pisze blogi. Udzielając się w tego typu mediach należy pamiętać o przestrzeganiu prawa. Podczas spotkań z młodzieżą z żarskich szkół dzielnicowi rozmawiają o konsekwencjach wysyłania i publikowania „odważnych” zdjęć, przyjmowanie do grona „znajomych” osób nieznanych, niewylogowania się z konta po zakończeniu użytkowania serwisu, udostępniania haseł i loginów innym osobom. Policjanci mówią także o zjawisku tzw. cyberprzemocy oraz odpowiedzialności prawnej nieletnich. Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy z konsekwencji swoich czynów, za które mogą odpowiadać prawnie. Obraźliwe komentarze w internecie mogą wyczerpywać znamiona przestępstw m.in. groźby karalnej - art. 190 Kodeksu Karnego, zniesławienia – art. 212, znieważenia osoby – art. 216. Karana jest także mowa nienawiści – art. 256 i 257. Dzielnicowa sierż. Żaneta Migas zajęcia o cyberprzestępczości przeprowadza w formie warsztatów, w których młodzież uczestniczy bardzo aktywnie. Uczniowie tworzą prace plastyczne, które zawierają zbiór zasad obowiązujących w „sieci” tzw. netykietę”.

Pamiętaj!

- Zanim zamieścisz coś w „sieci” zastanów się dwa razy. Zdjęcia lub filmy z twoim udziałem mogą narazić Cię na przykre komentarze ze strony innych,

- Nie pisz o kimś tego, czego nie powiedziałbyś mu w twarz,

- Bierz odpowiedzialność za swoje komentarze.

 

Źródło: podkom. Aneta Berestecka

Komenda Powiatowa Policji w Żarach